Резюме на урок по математика за подготвителната група „в царството на числото девет“. Резюме на урок по математика за подготвителната група „в царството на числото девет“ Организация на игровите дейности

Водещата дейност в предучилищна възраст е играта. Ето защо цялото обучение трябва да протича по игрив начин.

Съставът на номера започва да се преподава в подготвителната група за училище. Материалът за предучилищна възраст е труден, но техниките за игра ще помогнат за успешно справяне със задачата.

Примери за игри и задачи. (Всички игри са дадени за изучаване на състава на числото 5)

1. Играйте с цветни кръгове.

За играта трябва да подготвите двустранни цветни кръгове. Едната страна е червена, другата е синя (например)

Колко кръга има общо?

Обръщате един кръг със синята страна нагоре.

Колко кръга има?

Разбирате, че числото не се е променило, но числото 5 е направено по различен начин 1 + 4.

Извършете подобна работа, докато всички червени кръгове се обърнат.

2. Решаване на „забавни“ проблеми.

Така се наричат \u200b\u200bзадачите - въпроси в поетична форма. Преди да започнете играта, трябва да подготвите същите кръгове, които използвахме в първата задача и да направите селекция от задачи.

Например:

Две джинджифилови котки седяха на верандата (детето оставя настрана 2 червени кръга)
Три черни котки погледнаха през прозореца. (3 сини кръга)
Е, кой е готов да отговори,
Колко котки има?

Детето брои кръговете, казва отговорът. Ако успеете да създадете картини, чрез които отново можете да проверите решението на проблема, ще получите допълнителна възможност да коригирате състава на номера.

3. Играта "Кой живее в къщата?"

Детето трябва да въведе число, което допълва числото в първата колона до 5.

4. Играта "Познай - ка"

Имате кутия с кубчета. Заедно с детето пребройте броя на кубчетата (в този случай са 5), след това покрийте кутията със салфетка и извадете определен брой кубчета от кутията.

Извадих 1 (2, 3, 4) куб. Колко кубчета са останали в кутията? Как позна?
- Остават 4 (3, 2, 1) кубчета. 5 е 1 + 4.

5. Игра "Пазаруване"

Можете да продавате всичко, което е удобно за вас - книги, чаши, лъжици, моливи ... Единственото условие е цената на продукта да е еднаква (в нашия случай 5 рубли) и да съответства на изучавания брой. Детето трябва да получи набор от числа, така че да може да добави 2 числа, за да получи това, което иска. Ако му дадете "истински" бебешки рубли, играта ще стане по-привлекателна.

Възпитател на 1-ва квалификационна категория на Държавната бюджетна образователна институция Училище на Марин Роща на името на В. Ф. Орлов. Новосядлая Надежда Павловна Г. Москва

Цели: да затвърди знанията на децата за състава на числото 9.

Задачи:

Образователни:

  • да консолидира знанията на децата за състава на числото 9 от две по-малки числа, разбиране на връзката между част и цяло, редово броене, пространствени отношения (ляво, дясно).
  • За консолидиране на способността за извършване на действия с помощта на числов сегмент.

Разработване:

  • развиват внимание, въображение, креативност, реч.

Образователни:

  • да възпитаваме доброжелателно отношение един към друг, чувство за взаимопомощ.

Материали за урока:

  1. демонстрационен материал
  2. подаръчна кошница
  3. листовка - шоколад + карамел (изображения)
  4. карти с числови изрази;
  5. 2 магнитни дъски + магнити
  6. набор от числа на различен фон (за всички)
  7. цветни дантели (тел от синел за всеки)
  8. забележителности - синьо, жълто и зелено.
  9. "Пасове" - карти

Дидактически материал: презентация.

Ход на урока:

Децата влизат в залата. Учителят събира децата около себе си.

Обичате ли сладкиши?

Коя сладка харесваш най-много?

Знаете ли къде се правят бонбони?

(Чуват се отговорите на всички деца).

Момчета, приказен герой ще дойде да ни посети днес. И кой, ще разберете, ако правилно познаете загадката:

Всички момичета и момчета

Успяха да го обичат.

Той е героят на забавна книга,

Зад гърба му е витлото.

Отговор: Карлсън

Слайд номер 1. Точно така, Карлсън. Той отива на гости и моли да му помогне да събере кутии шоколадови бонбони за приятелите си.

За да направи това, той кани всички момчета в сладкарската фабрика.

За да влезете във фабриката за сладкарски изделия, трябва да покажете пропуск.

Вижте, Карлсън вече ви е подготвил пропуски.

(В средата на стаята има маса, върху нея има смесени карти).

Но не всички карти са подходящи, трябва само да изберете тези, на които са изтеглени 9 бонбона. Моля избери.

Децата идват на масата, избират желаната карта. Картите са смесени. Възпитател - проверки "Пасове" .

Те сядат на местата си.

Пред децата има големи контейнери и малки с раздаващ материал.

Момчета, Карлсън моли да събере кутия шоколадови бонбони, така че всеки да има шоколадови бонбони и карамели. Но общо има 9 сладки.

Децата изпълняват задачата по различни начини.

Аз питам:

Колко шоколада? Колко карамели? Само 9.

Едик, моля, отиди до дъската и покажи как го направи.

Кой друг е изпълнил задачата с тази опция? (детски отговори)

Кой има друга възможност?

Моля тези, които желаят да публикуват своята версия на магнитната дъска. (Демонстрационен материал) -

един). Избери опция

2). Колко се оказа?

3) Вдигнете капака.

Назовете частите. (1, 8) Цял. (9)

Иля, колко шоколада си взе? (2) .

А карамелите? (7)

И всичко? (9)

Да, сложи го на дъската.

Назовете частите. (2, 7) ... Цял (9) .

Вижте колко кутии шоколадови бонбони сме събрали в различни варианти.

Изберете правилния капак, който да пасва на вашата кутия.

Погледнете бележките, какви интересни неща сте забелязали в тези равенства? (При всички равенства частите са различни, но цялото е едно и също).

Какъв извод направихме? (числото 9 може да се получи по различни начини).

Много добре! Много добре. Карлсън ви кани да си починете. Излезте в средата на килима.

Физическо възпитание. Слайд номер 5

Момчета, Карлсън има изненада за вас. Той измисли как изглежда числото 9. (на червей) Слайд номер 6.

Той ви донесе и цветни червеи. (Кутия с цветна шенилова тел).

И можете, с тяхна помощ, да изложите числото 9.

Децата изпълняват задачата.

Можете ли да добавите други числа? (Да)... Цифрите са различни.

Много добре! Получи се добре!

Момчета, сами ли искате да се превърнете в различни числа? Ние искаме.

Слайд номер 7 Игра "Живи числа"

На масата има смесени номера от различни цветове. Децата вземат номер, от който да избират. (числа 1-9).

Погледнете фона на числа с различни цветове, това означава, че ще имате 2 (3) отбори, жълт отбор, зелен отбор, син отбор.

Предстоят цветни забележителности. Докато музиката свири, децата се разхождат с когото си искат и щом музиката спре, трябва да се подредите в 2 (3) екипи. Всеки отбор трябва да се подреди в референтната си точка. Трябва да се подредите по ред: всяко число е на мястото си.

Застанахте ли правилно?

Вика, какъв номер си? (5) Направете крачка напред, кажете номерата на съседите си. (Отговор)

Питам другия екип.

Играхме добре, забавлявахме се. Те напълно забравиха, времето на Карлсън за почивка. Ще му помогнем ли, ще покажем пътя?

Седнете на столовете.

Слайд номер 8: къщи.

Вижте, Карлсън вече е на покрива на къща №1 - това е сладкарска фабрика.

Преди да отидете на празника, трябва да се облечете умно. Къщата му е на покрива No4. Кажи ми:

Колко покрива ще отлети Карлсън до покрива си? (3)

По какъв начин? (вдясно)

Карлсън се преоблече, сега трябва да вземе Хлапето за празника.

Бъдете внимателни, Хлапето живее в къща номер 6.

Колко покрива трябва да прелети Карлсън от къщата си до къщата на хлапето? (2)

По какъв начин? (вдясно)

Момчета, той изведнъж си спомни, че е забравил да затвори входната врата на къщата си, ще трябва да се върне. Вратата не трябва да се оставя отворена.

Кажете на Карлсън: през колко покрива трябва да премине, за да се върне в дома си? (от # 6 до # 4, (2 вляво).

Затвори вратата и сега те могат да летят до празника. И празникът се провежда в къща номер 9

Колко къщи трябва да лети Карлсън от къщата си до къща номер 9.

Правилно! Браво момчета, благодаря.

Резултатът от урока.

Къде бяхте днес?

Какво направихме в шоколадовата фабрика? (събрани кутии шоколадови бонбони)

Успяхте ли да съберете кутиите с шоколадови бонбони?

Какви знания ни помогнаха? (можем да броим, знаем как да получим числото 9)

Кое беше най-интересното?

Ти си страхотен! Направихте го, защото сте много приятелски настроени и бързи момчета.

Момчета, Карлсън ви остави няколко сладки подаръка.

Звучи музика, раздавам подаръци.

Татяна Никитина
Резюме на GCD в подготвителната група "Състав на числото 9"

Състав на номер 9 "

Възраст група: подготвителна група(6-7 години)

предназначение:

Обобщете и систематизирайте знанията на децата по темата « Състав номер 9»

Задачи:

Образователна:

1. Консолидиране на идеи за номер 9, умения за броене в рамките на 10

2. Фиксирайте редовия и обратен акаунт в рамките на 10

3. Формирайте умението за пълни отговори на въпроси.

4. Продължете да се учите да навигирате върху лист хартия;

Развиване:

1. Развийте логическото мислене, способността да изпълнявате графичен диктант.

2. Създайте условия за развитие на логическо мислене, изобретателност.

3. Да се \u200b\u200bразвие слухово и зрително внимание, памет.

Образователни задачи:

1. Насърчавайте приятелски взаимоотношения между децата, навика да изпълнявате задачи заедно;

2. Способност да се радвате на вашия успех и успеха на вашия приятел.

Материали и оборудване: числови ред с числа от 1 до 10; снимки на диви животни (заек, катерица, вълк, мечка, леопард, рис, лосове, таралеж, лисица, къщи "Сравняване на числа", броене на пръчки, моливи по броя на децата, листове хартия (тетрадки) за графична диктовка.

Преместване на GCD:

Четене на стихотворение

Седнете по-удобно

Не вдигайте шум, не се обръщайте.

Обмислете всичко внимателно

И аз ви питам - отговорете.

Разбирате ли състоянието?

Приятно ми е да го чуя.

Очаква ни математиката

Започваме устното броене. Децата слушат учителя

Способността да слушате

Сътрудничество Работа с числа, отгатване на гатанки, сравняване на числа, решаване на задачи, писане на графичен диктовка

Гатанки 1. Словесно броене

Брой до 10, обратно.

Бройте от 3 до 9, 5 до 10, 6 до 1, 10 до 5.

Какво числото стои между числата 3 и 5, 7 и 9, 1 и 3.

Браво, всички се справиха със задачата.

2. Игрова задача „Съседи числа»

В. Обаждам се номердокато сте негови съседи. Назовете съседите си номер 3;) съседи номер 5;) съседи номер 7;) съседи числа 9.

Познайте загадки.

Учителят прави гатанки, децата ги отгатват. Снимки на познатите животни се показват едновременно на дъската.

1. Нося пухкава козина,

Живея в гъста гора.

В хралупа на стар дъб

Нагризвам ядки. (Катерица)

2. Клушонога и голяма,

Той спи в бърлога през зимата.

Обича шишарки, обича мед,

Е, кой ще назове? (Мечка)

3. На гърба на иглите

Дълъг и бодлив.

И се свийте на топка -

Без глава, без крака. (Таралеж)

4. Той прилича на овчарско куче,

Всеки зъб е остър нож!

Тича с оголени челюсти,

Овцата е готова за атака. (Вълк)

5. Докосване на трева с копита,

Красив мъж върви през гората

Ходи смело и лесно

Рогата се разпростират широко. (Лос)

6. Бяло през зимата,

И сиво през лятото.

Не обижда никого

И се страхува от всички. (Заек)

7. Имам луксозна опашка,

А характерът ми не е лесен -

Хитър съм и хитър.

Дупката ми е дълбока. (Лисица)

8. Когато е в клетка, той е приятен.

По кожата има много черни петна.

Той е хищният звяр, макар и малко,

Като лъв и тигър той прилича на котка. (Леопард)

Как можеш да наречеш тези животни с една дума?

Колко са там?

Попитайте друга гатанка

По-малко тигър, повече котка

Над ушите има ръчни рога. (Рис)

Слага снимка на лисица на дъската и пита децата колко животни има? (9) Как стигнахме номер 9? 8+1=9.

От които две числа се състои от числото 9? Нека използваме броителните пръчки, за да напълним къщата. Пребройте 9 пръчки. 6 наематели вече живеят в един апартамент, колко трябва да бъдат преместени в друг апартамент, за да се оправи номер 9?

8 и 1; 8 и 7; 5 и 4; 5 и 4; 3 и 6; 6 и 3; 2 и 7.

Физическо възпитание.

Едно - издигане, разтягане,

Две - огъване, разгъване,

Три - три пляскания в ръцете ви,

Глава три кима.

Четири ръце по-широки

Пет - размахайте ръце

И се изправете тихо на място.

4. Сравнение на числата.

Момчета, които трябва да сравните числа с броя на точките и поставете знаци "Повече ▼", "по-малко" или (=)

Много добре! Направихме си добра работа.

И сега ще решим "Забавни задачи"... Слушайте внимателно!

1. Тя сложи майка ми във фурната

Пайове със зеле на фурна.

За Наташа, Коля, Вова

Пайовете вече са готови

Да, още една баница

Котката беше влачена под пейката.

И дори от печката пет

Мама трябва да извади.

Ако можете, помогнете -

Бройте пайовете! (9)

2. Чайката затопли чайника,

Поканих осем чайки.

"Елате всички за чай!"

Колко чайки, отговорете! (9)

4. Всички пилета ли са, деца,

Шест в градината, трима в ръжта.

Колко са, кажи ми?

5. Шест забавни малки

Те се втурват към гората за малини.

Но едното дете е уморено

Той изоставаше от другарите си.

Сега намерете отговора: Колко мечки са напред? (5)

6. В зоологическата градина имаше 4 мечки и 3 овена. Колко диви животни имаше в зоопарка?

7. На брезата растяха 5 ябълки. 3 ябълки паднаха на земята. Колко ябълки са останали на брезата? (изобщо ябълките не растат на бреза)

8. Петелът снася яйцето. Кой ще го получи? (на всеки)

Браво момчета!

Вижте, момчета пред вас е поредният лист хартия в кутията, сега ще напишете графична диктовка под моя диктовка. Слушайте внимателно.

Отстъпете 2 клетки отгоре и 5 клетки вляво. Поставете точка и започнете да рисувате. Децата броят

Са наречени брой съседи

Децата отгатват загадки, отговарят на въпросите на учителя

Отговор: диви животни

Извършвайте физическо възпитание.

Сравнете числа

Децата решават проблеми

Изпълнявайте графичен диктовка Развитие на вниманието, паметта

Рефлексия Разговор Момчета, какво научихме днес? Покажи ми номера "9" Как изглежда? Нека запишем в тетрадките си числото 9. Децата разговарят с учителя Консолидиране на получените знания

Отворен край Урокът ни приключи, нека съберем тетрадките ....

Свързани публикации:

Резюме на GCD за деца на възраст от 5 до 6 години "Номер и номер 7. Състав на номер 7" Съдържание на програмата: да запознае с числото и числото 7, със състава на числото 7; консолидират знанията за геометрични фигури: триъгълник, квадрат,.

Резюме на GCD съгласно FEMP "Състав на числото 5" Тема: „Образование на числото 5“ Цел: да запознае децата със състава на числото 5 от единици. Цели: 1. Научете децата да правят числото 5 от единици.

Тема: „Съставът на числото три“ Цели: 1. Да се \u200b\u200bформира у децата представа за състава на числото 3, да се научи да съставя числото три от две по-малки числа.

Резюме на образователната ситуация "Състав на числото седем" Цел: 1) да формира представа за състава на числото 7; 2) да се формира опитът за самопреодоляване на трудностите под ръководството на учител;

Резюме OD по FEMP в подготвителната група "Състав на числото пет" Тема: Съставът на числото пет Цел: да запознае децата със състава на числото пет от две по-малки числа; упражняване на сметката в рамките на 10; научете се да назовавате.

Бус Татяна Йосифовна
Позиция: възпитател
Образователна институция: MBDOU "Детска градина No 100" Незабравка "
Находище: град Прокопьевск, Кемеровска област
Име на материала: резюме на урока
Тема: „Състав на числото девет от две по-малки числа“
Дата на публикуване: 14.03.2017
Раздел: Предучилищно образование

Урок по математика за деца от подготвителната група.

(състав на числото 9 от две по-малки числа)

Цели на урока:

Образователни:

Продължете формирането на умствени операции (анализ, синтез,

сравнение, обобщение, класификация).

Подобрете знанията за състава на числото 9 от 2 по-малки числа.

Консолидирайте знанията на децата за времето.

Консолидирайте уменията за броене в рамките на 20.

Затвърдете знанията на децата за последователността на дните от седмицата.

Разработване:

Развийте речта, наблюдението, умствената дейност, умението

изразяват и обосновават своите преценки.

Развийте слухово и зрително внимание, памет, логика

мислене.

Развийте конструктивни и творчески способности, въображение,

творческо въображение.

Образователни:

Култивирайте интерес към изучаването на математика.

Насърчавайте желанието да помогнете на другите, които се намират

в трудна ситуация.

Да възпитаваме доброжелателно отношение към другите.

Въведете основни понятия за морал.

Ходът на урока.

Учител:Момчета, както обикновено, ще започнем урока си с загрявка.

Спомнете си отброяването от 20.

Бройте на две от 6.

Назовете номера, който пропуснах. (7,6,5,4, .., 2,1)

Какво число мисля, ако е с 1 по-малко от 17.

Кой ден от седмицата пропуснах. (Понеделник вторник,

..., четвъртък, петък, събота, неделя)

Утре е четвъртият ден от седмицата, както се нарича, и петият.

Ако утре е четвъртък, то днес, ..., а вчера, ...?

(Пристига SMS

Трябва да се срещна с гостите, нямам време за нищо. ПОМОГНЕ. Мога

за да стигнете с влак, Point ще ви каже пътя. Часовникът ми винаги се показва

време, не три, но още не четири. Gnome.)

Учител:Така че можем да отидем на помощ на Гнома с влак.

Според мен има проблем с влака, трябва да закачим вагоните, но

е необходимо влаковите вагони да бъдат подредени според принципа - отговорът е един

пример е началото на следващия пример:

7+2 9-4 5+3 8-2 6+1

(Момчетата изпълняват задачата)

И така, влакът е готов, можете да тръгнете на път. Но кой ще ни покаже

пътят? (Точка)

Защо мислиш, че е тя? Къде живее Точка? (на линия)

Така че тя знае всичко за линиите - писти, ето ги.

Кой да отидем? Какъв път смятате, че сме точно

няма да може да достигне, защо? Кой ще ви отведе по-бързо по права линия

или на крива, защо? Да проверим

Някои от децата тичат на висок стол по права пътека, а някои по

крива (геометричните тела служат като препятствие, докато се поставят,

повторете) Бягат 2 души. Направете заключение.

По кой път ще поемем? (по права линия)

Децата стават верига, вървят по права пътека встрани

математическо село (моделът на селото е покрит с екран) на

столове. (Блоковете Dienes са хаотично на пода)

Момчета, вижте, че Gnome нямаше време да почисти скъпоценните камъни

място. Можем ли да му помогнем?

Поставете блоковете

Но къде тогава нашият собственик извика своите помощници и не ги срещне?

Чудя се в каква къща живее нашето Джудже? (детски отговори)

И мисля, че разбрах защо Gnome ни писа в SMS за времето за

часа. Кой помни колко часа показва часовникът близо до къщата

Гном? (не три, но още не четири)

Нека намерим часовник, който показва този път.

Определете часа на часовника, намерете къщата на джуджето.

Момчета, оказва се, че нашият Gnome се е обадил на много гости и на своята маса

не. Той ни моли да му помогнем, да направим маса. Ще ви помогнем ли? (Да)

Децата отиват до масите. (На масите има пръчки на Kuisener и

плотове)

Имаме плот за маса, какво липсва? (крака)

Гномът казва, че височината на масата трябва да бъде 9 см. Каква пръчка

дължина ще вземем? (9 см.)

Колко от тези пръчки са ни необходими? (4 неща.)

Защо? (4 крака на масата)

Децата намират само по една пръчка наведнъж

Какво да правя? (детски отговори)

Нека се опитаме да съберем краката от две по-малки пръчки.

(децата изпълняват задачата, събират масата)

От кои две по-малки пръчки взехте 9-сантиметровата пръчка?

(детски отговори)

За вашата помощ Gnome иска да ви благодари и същевременно да провери

вашите маси за сила.

Учителят с Gnome раздава бонбони на децата. Тя слага всеки един

детска маса.

Оборудване:Влак (примери за вагони), точка с линии,

геометрични тела, 3 обръча, карти с

символи и множество диени, блокове, оформление

села, часове, гном.

За всяко дете, плотове за маса (картон),

Общинска предучилищна образователна институция

Суксун детска градина "Камбана".

Резюме на GCD PA "Когнитивно развитие"

раздел "FEMP"

Тема: „Запознаване със състава на числото 9 от две по-малки“

Подготвителна група

Възпитател на подготвителната група:

2015 година

Предназначение: да се запознае със състава на числото 9 от две по-малки.

Задачи:

1. Образователни:

Представете състава на числото 9 от две по-малки;

Упражнявайте децата при решаване на проблеми, за да откриете намаленото;

Упражнение в ориентация в равнината;

Упражнявайте се в поставяне на фигури според контурен модел.

2. Разработване:

Развитие на логическо мислене, памет, внимание.

Формирайте активност и творческо въображение;

Разширете речника на децата с думи: детектив, маршрут, аритметичен проблем.

3. Образователна:

За да научите децата на постоянство, внимателност, вдигнете ръка, когато отговаряте.

Материал: писмо от Матроскин, снимка на детектив, маршрут, писма за съставяне на думи, снимка на сандвич, снимка с изображение на халби, снимка и снимка на композицията на числото 9 от две по-малки.

Преместване на GCD:

1. Време за организиране:

Децата влизат в групата и се превръщат в полукръг.

Учителят се обръща към децата: Здравейте, момчета, много се радвам да ви видя всички днес.

Педагог: Момчета, гости дойдоха при нас днес, нека ги поздравим, поздравете.

Деца: Здравейте!

Педагог: И сега ще си вземем ръцете и ще си подарим усмивка, за добро настроение за предстоящата работа. Добре, браво.

2. Мотивационен момент:

Момчета, днес ще се превърнем в детективи. И вие знаете кои са детективите.

Учителят показва снимка на детектива и казва, че детективът е човек, който разкрива престъпления.

И момчета, днес ние с вас получихме писмо от котката Матроскин.

Да го прочетем.

Учителят чете писмото: „Моят приятел чичо Фьодор изпрати вкусен сандвич като подарък и поканих гости да празнуват, но се оказа, че няма с какво да се почерпим, защото сандвичът беше откраднат. "Моля, намерете моя сандвич" С уважение, котката Матроскин.

Педагог: ще помогнем ли на котката Матроскин да намери своя сандвич?

Възпитател: И сега сядаме на местата си, изправяме гърбовете и се приготвяме за работа.

3. Основният етап:

Възпитател: Всеки детектив започва разследването си, като открива всички подробности за престъплението.

И момчета, в писмото котката Матроскин посочи, че не може да брои и следователно не знае колко гости трябва да дойдат.

Какво мислите вие, колко гости дойдоха в Matroskin?

Деца: 9 гости.

Педагог: Защо решихте това?

Деца: преброи кръговете.

Педагог: прав.

Педагог: Нека сега отворим тетрадките и да видим:

„Черно-бели котки дойдоха да посетят котката Матроскин. Сега ще разберем колко и какви котки имаше: ако имаше 8 бели котки, тогава колко черни? Нека да преброим 8 бели котки и да не ги рисуваме, но сега ми кажете колко означават черните котки?

Педагог: Нека да нарисуваме с черно и до него да запишем с цифри колко черни котки имате.

Педагог: И така вече знаем колко гости имаше.

Възпитател: Той повтаря с децата, така че колко гости имаше?

Педагог: Но кой е крадецът?

Педагог: О, момчета, вижте, под една от халбите има бележка. Нека го прочетем: „Ако искате да вземете сандвич, трябва да решите проблемите ми“.

Педагог: Но преди да решим проблемите, нека повторим какво трябва да има в проблема?

Деца: Състояние, въпрос, решение и отговор.

Педагог: Да.

Педагог: Слушайте сега задачите:

1. „Наистина обичам рибата. Наскоро улових няколко риби и ги сложих в кофа, когато се прибрах, в кофата имаше 6 риби, защото по пътя изядох една. Колко риби съм уловил.

2. „Хванах няколко мишки, но 2 от тях избягаха. Когато преброих останалите, се оказа 6. Колко мишки улових?

Възпитател: Е, задачите са решени, но за нас е подготвена още една задача, само че е написана не с цифри, а с букви PO + ROG. Да видим каква дума излезе?

Правилен праг, така че трябва да търсим сандвич?

Деца: На прага!

Учителят отива до прага и намира друга бележка с условно изображение на маршрута (маршрутът се поставя на дъската).

Педагог: Момчета, какво е това?

Деца: маршрутът, по който ще търсим сандвич.

Възпитател: Ирина, отидете до дъската и се опитайте да запишете маршрута. А останалите са в тетрадките им.

Възпитател: по маршрута, описан в криптирането, стигнахме до сянката на котка.

Възпитател: Нека разгледаме фигурата на котка и я разделим на геометрични фигури. Как ще направим това?

Учителят пита децата: първо разделяме главата на квадрат и получаваме 2 малки триъгълника, а след това отиваме към тялото, също го разделяме на квадрат и получаваме 1 голям триъгълник и избираме лапата, това е малък триъгълник.

Педагог: добре разделен и сега ще качим нашата котка от "Tangram". Едното дете е на черната дъска, останалите са на масите.

Педагог: Значи хванахме крадеца! Но къде е сандвичът?

Възпитател: Момчета, нашата котка съжалява и вече няма да краде, но не може да си спомни къде е скрил сандвича, но има криптиране, слушайте и познайте:

1. Това ли е мястото, където децата идват всеки ден? (Детска градина).

2. Това ли е стаята, в която играете в детската градина? (Група).

3. Това мебел ли е, на което седи учителят? (таблица)

Педагог: Значи ние с вас сме решили криптирането, а сега нека видим къде е скрит сандвичът на масата (те намират сандвич).

Педагог: Ето момчетата, какви прекрасни детективи сме, помогнахме на котката Матроскин да намери сандвич и ще помолим котката да не краде повече.

4. Долна линия:

Какво направихме с теб днес? Какво научихте?

Какво работи добре и кое не работи? Оценете себе си, нарисувайте си слънце или облак?

Това е всичко, благодаря за вниманието!